Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Farkas Zsuzsa: Nem szabad megengedni a szakadást. Dudás Károly, a VMDK alapító tagja a közösségben uralkodó állapotokról. - Magyar Szó, 1994. III. 24.

 

Most már nyilvánvaló: a VMDK vasárnapi közgyûlésén kemény csaták dúlnak majd az eltérõ ideológiát, nézeteket valló vezetõségi tagok között. Ezt sejtetik mind az alapító tagok újság- és tévényilatkozatai, mind a szabadkai körzeti szervezet tisztújító közgyûlésén elhangzott fölszólalások. Dudás Károlyt, a közösség egyik alapító tagját kértük föl, mérlegelje a vajdasági magyarság érdekvédelmi szervezetének jelenlegi "egészségi állapotát".

 

- Én nem tartom tragikusnak azt, ami történt - mondta. - Egy kicsit pezsgõbb lett az élet a VMDK-ban. Azok az eltérések, amelyek rejtve voltak, most felszínre kerültek. Az lenne tragikus, ha ezek a nézetbeli különbségek töréshez, szakadáshoz vezetnének. Én úgy érzem, hogy ennek a vajdasági magyarság inná meg a levét. Remélem, hogy akik mindenáron a szakadást, a tisztogatást szorgalmazzák, vasárnapig észhez térnek. A leghevesebb viták Szabadkán is az úgynevezett átvilágítás körül dúltak, és úgy érzem, Zentán is ez lesz a helyzet. Egyesek ugyanis a rég letûnt - vagy legalábbis úgy hittük: rég letûnt kommunista-bolsevik módszerekkel különféle hûségnyilatkozatokra, vagyonbevallásokra próbálják rákényszeríteni a vezetõjelölteket. Néhány ember elképzelése szerint írásban kellene számot adni a vagyoni állapotról, továbbá arról, rendelkezik-e az illetõ magyarországi letelepedési engedéllyel és egyéb, a magánélet szférájába tartozó dolgokról is vallatni akarják a jelölteket. Ez jónéhányunk véleménye szerint alkotmányellenes, személyes ügyekbe vág, és esetleg kiszolgáltatottá is teszi az egyént. A legtöbben, akik ez ellen ágálnak, azért teszik, mert elegük volt a kommunista rendszer dossziéiból, nem akarják, hogy saját szervezetük is ugyanilyen hibába essen. Nem mintha én személy szerint nem értenék egyet azzal, hogy a VMDK élére makulátlan erkölcsû, tiszta embereket kell választani, olyanokat, akik teljes lényükkel itt élnek Vajdaságban, nem pedig fél lábbal itt és fél lábbal odaát, de én semmi garanciát nem látok arra, hogy egy ilyen hûségnyilatkozat vagy vagyoni nyilatkozat mindezt szavatolná is. Ugyanúgy én is fölvetettem, hogy ha már vagyoni nyilatkozatot kérnek valakitõl, akkor arról is nyilatkoznia kellene, vajon értelmileg, politikailag, szakmailag föl van-e vértezve arra, hogy vezessen egy közösséget. Mert erre sincs semmi garancia.

 

Én remélem, hogy ezek a különbségek nem befolyásolják az alapvetõ elképzeléseinket, nem siklatják tévútra a VMDK-t és vele együtt a vajdasági magyarságot is. Fõpapjaink és az anyaországi politikusaink szintén arra hívták föl a figyelmet, hogy fontos megtartani az egységet. A hibák és a felszínre került nézetkülönbségek ellenére szerintem a VMDK óriási eredményt ért el az elmúlt négy év alatt, valóban fölébresztette a kábulatban levõ magyarságot, ahogy a jelmondatban áll: talpra állította. Itthon is és külföldön is igen nagy tekintélyt szerzett magának: Nemrég Tõkés László említette: nagyon büszke lenne arra, ha az RMDSZ ilyen határozottan vezetné az erdélyi magyarságot, mint a VMDK a vajdaságit. Mindezek után óriási felelõtlenségnek tartanám, ha egyesek megkísérelnék szétzilálni a szervezetet, és függetlenül attól, hogy a szabadkai közgyûlés megmutatta, milyen mélyek az ellentétek, én bízom abban, hogy sikerül valamiféle egyetértésre jutni. Elsõsorban a vajdasági magyarság érdekében.